Як боротися з хрущами. Методи боротьби з личинками і жуками хруща

Як боротися з хрущами

          Західний травневий хрущ (Melolontha Melolontha) - один із найпоширеніших шкідників України. Він представляє собою жука, довжиною 30-32 мм, чорного кольору з червоно-бурими надкрилами. Вдень жуки сидять на дереві, а ввечері починають літати. Це починається з кінця квітня (коли виходить імаго) і закінчується на початку червня місяця.

          Зазвичай в роки з високою щільністю популяції жуки можуть масово об'їдати дерева, чим пригнічують їх ріст і розвиток. При цьому різко знижується врожайність і морозостійкість дерев. Улюблениками хруща серед дерев є слива та абрикос, з лісових - дуб. Крім  листя жуки хруща здатні пошкоджувати квітки і зав'язі.

         Самки відкладають яйця в грунт на глибину 25-40 см, з яких за місяць вироджуються личинки. Вони білі, вигнуті дугою, товсті з трьома парами ніжок. Личинки зазвичай харчуються коренями плодових і ягідних культур. Висока їх чисельність може пошкоджувати не лише молоді саджанці, але й навіть старі дерева. Найбільше личинка полюбляє насадження суниці, полуниці та малини.


хрущ 1


Методи боротьби з личинками і жуками хруща

           Для боротьби з хрущами використовуються різноманітні методи боротьби: обробка інсектицидами, світлові пастки, обробка землі чорним паром та біологічні методи. Розглянемо їх детальніше.

           Обробка інсектицидами. Слива – це найулюбленіше дерево імаго хруща. Саме її висаджують, як приманку для них. Для обприскування застосовують наступні хімічні припарати: Енжио, Актара, Нуприд. Для протравлювання від личинок використовують Конфідор, Актару, Моспілан та спеціальні грунтові інсектициди – Форс 1,5% г та Регент 20% г. Дані препарати використовують здебільшого весною перед посадкою.  Для цього роблять суміш, що складається з препарату, жовтої глини і води.

           Світлові пастки. На землю розстеляють плівку, над якою розвішують білу ряднину. В темну пору доби ряднину підсвічують лампою. Комахи злітаються на світло, вдаряючись в лампу падають на плівку. Потім усіх комах збирають і знищують.

           Тримання землі під чорним паром. Це дієвий метод ще з середини минулого століття. Перед посадкою ягідних чи плодових культур (особливо, сливи і полуниці) поля тримають під чорним паром рік, при чому культивування проводять 4 рази періодично. Це допомагає не тільки позбутися бур’янів, але і «лишити личинок без їжі». Крім цього під час культивування личинок викидає на поверхню, а птахи, що в цей час збираються, успішно їх поїдають. Ще й самі борони культиватора травмують значну кількість личинок.

           Біологічний метод рахується найбезпечнішим. Полягає він у тому, що привернути птахів, що харчуються хрущами. Для цього неподалік садів сіють кукурудзу.